FAQ: Kosárlabda, NBA – Jövőbeli piacok. A tipp eredeti publikálás ideje a prémium csoportunkban: 2020.01.01.

Indoklás:
Az Atlanta Hawks mellett a Washington Wizards, Orlando Magic, Miami Heat és a Charlotte Hornets alkotja ezt az ötöst.

Elsőként a Miami csapatával foglalkoznánk, hiszen tavaly döntőt játszottak és megnyerték ezt a divíziót (44-29).
A Heat keretében túl sok változás nem volt, és ebben nincs is nagy meglepetés, tekintve hogy Erik Spoelstra alakulata döntőt vívott a Los Angeles Lakers ellen a buborékban. Udonis Haslem mentornak továbbra is maradt, ahogy 1+1 éves szerződésekkel Goran Dragic (PG/SG, tavaly 16,2 pont, 5,1 gólpassz) és Meyers Leonard (PF, 6,1 pont, 5,1 lepattanó) is. Előbbi megtartását nem is kell magyarázni, mert napról-napra jó teljesítményt nyújt a rutinos szlovén, viszont utóbbinál érdekes, hogy 10 millió dollárért tartották meg mikor a sokkal jobb Jae Crowder ugyanennyiért írt alá a Sunshoz. Azért 1+1 éves szerződéseket kötött a vezetőség, mert még elérhető volt jövőre Giannis Antetokounmpo (2020 MVP-je). Azóta görög szupersztár hosszabbított a Buckssal, így nem lesz a Heat játékosa egy év múlva. Távozott ugyan Derrick Jones Jr.. Lehet, hogy hasznos, jó játékos lesz belőle Portlandben, de Miamiben erre nem sok lehetősége lett volna. A bajnoktól érkezett Avery Bradley-nek biztosabb helye van a keretben, tekintve hogy vállalhatóan dobja a triplát és jó védő is. A palánk alatti részlegbe is érkezett némi friss erő a draftról – kérdés, hogy Precious Achiuwát mennyit tudják majd játszani. Ne feledjük, hogy anno Adebayo sem volt egyből 15-20 perces játékos. Azt gondolom, Dragic, Jimmy Butler (SG/SF, tavaly 20 pont, 6,7 lepattanó , 6 gólpassz) vagy Duncan Robinson (SG/SF, tavaly 13,5 pont, 40% tripla) esetében már láttuk, mire lesznek képesek – és ez a padon is elmondható jó néhány emberről. Azt viszont még csak megtippelni lehet, hogy hol van például Adebayo (PF/C, tavaly 16 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) korlátja a pontszerzést tekintve, és nagyon nem mindegy, hogy 15, 20 vagy még több pontos játékos lesz-e belőle a többi erénye (védekezés, játékszervezés) mellett. Kendrick Nunn (PG/SG, tavalyi alapszakaszban 15,3 pont) is érdekes lehet még – neki a buborék nem jött össze, de koronavírusos volt, és az bevallottan megviselte, látszódott is a teljesítményén. Még jobban adja magát viszont Tyler Herro, akinek 16 pontos, 5 pattanós, 4 gólpassz körüli átlagai voltak a rájátszásban, és az eddigiek alapján nem úgy néz ki, hogy ez lenne a plafonja. Mindezek ellenére szerintem bravúr volt a Miami Heat döntős szereplése és nem fogják ezt megismételni. A keret nem lett erősebb az én szememben maximum rutinosabb. Mindenki őket várja ennek a divíziónak az élére, kivéve minket. A második helyet viszont szívesen nekik adjuk.

Második helyen a Magic gárdája végzett.A csapat off-szezonja volt az egyik legeseménytelenebb az egész ligában. Igazából két nagyobb dolog történt: Cole Anthonyt ledraftolta a floridai együttes, DJ Augustin pedig távozott a Buckshoz. Mindketten irányítót játszanak, tehát konkrétan egy fiatalítás történt a csereirányító poszton. Anthony nagy támadópotenciállal rendelkezik és a jövőre nézve erősítés lehet a klub számára. A legnagyobb gond az lehet, hogy Jonathan Isaac (SF/PF, tavaly 12 pont, 6,8 lepattanó) a teljes évet kihagyja a térdsérülése miatt, így legjobb védőjét veszíti el az Orlando. A csapat magja továbbra is a Nikola Vucevic (C, tavaly 19,6 pont, 10,9 lepattanó), Aaron Gordon (SF/PF, tavaly 14,4 pont, 7,7 lepattanó), Evan Fournier (SG, tavaly 18,5 pont), Markelle Fultz (PG, tavaly 12,1 pont, 5,4 gólpassz) és a padról érkező Terrrence Ross (SG/SF, tavaly 14,7 pont) ötös. Fultz anno nagy reménységként került a 76ershez a 2017-es draft első választottjaként, de egyből kiderült, hogy konkrétan mentális és koordinációs problémákkal küzd, így két évig építették a dobását, majd a Magichez került. Az idei év lehet számára az igazi berobbanás, érdemes rá figyelni. Evan Fournier szerződése utolsó évébe lép, éppen ezért nem lenne meglepő, ha szezon közben elpasszolnák (ha esetleg nincs esély a rájátszásra) – márpedig ez nagyban befolyásolhatja majd az Orlando végső helyezését. Szerintem a divízió harmadik helyét fogják megszerezni, de a rájátszásra van esély. 7-10. helyek közé várom őket.

A harmadik Hornets (23-42) már elég gyatra szezont futott és ennek megfelelően próbáltak is erősíteni. A Hornets kerete darabra nem sokat változott, volt azonban két olyan pont is, amely franchise-t befolyásoló tényező lehet a következő pár évre. A draft 1/3-as pickjével LaMelo Ballt húzta az együttes, ezzel azért nem volt gond, mert a Top3-ba várt játékosok közül már csak ő maradt bent. Hogy LaMelóból mi lesz, az már más kérdés, mert az a drafton és azóta is kiderült, hogy a cirkusz meg a család is jött vele – fókuszban lesz a Hornets, de hogy ez most jót jelent-e vagy sem, az más tészta. Annyi biztos, hogy Ball dobását és védekezését is fejleszteni kell, különben hiába a csodálatos adottságok és a nagyszerű szem-kéz koordinációja, nem sokra fogja vinni a ligában. Ezek viszont fejleszthető dolgok, aztán hogy fejlesztik-e és fejlődik-e ezekben, azt majd meglátjuk. Devonte’ Graham (PG, tavaly 18,2 pont, 7,5 gólpassz) szerepköre egészen biztosan sokkal kisebb lesz Ball érkeztével. 4 évre 120 millió dollárért leigazolták Gordon Haywardot (SG/SF, tavaly 17,5 pont, 6,7 lepattanó, 4 gólpassz), aki miatt még Nicolas Batumot is ki kellett vásárolni a 27 milliós lejáró szerződéséből. Így egyrészt a francia még három évig évi 9 millió dollárt vesz el a sapkából, másrészt pedig Haywardért lényegében 147 millió dollárt fizet a Hornets, ami egészen irreális. Konkrétan a célt sem látom ezzel a lépéssel, hogy mit szeretnének. A liga második leggyengébb támadójátékát nem egy rokkant Hayward fogja megváltani. Van pár használható játékos, mint Rozier, P.J. Washington, vagy éppen Bridges, de ők mind a cserepadról jönnének egy komoly gárdában. Szerintem óriási baklövést csinált a Hornets és versenyezhetnek a Wizardssal az utolsó helyért.

Jön is a Washington és Russell Westbrook, akinek láthatóan fontosabb a saját statisztikája, mint bármi más ezért már nem is kell egyik valamirevaló csapatnak sem. Westbrook, akiért végül John Wallt és egy védett első köröst kellett adni. Egyáltalán nincs vele előrébb a fővárosi alakulat, de egy kicsit megkeverték vele az állóvizet. A játékát nem kell bemutatni: ugyanúgy a háttérbe szorítja a többieket támadásban, mint bárhol tette (vagy még jobban), védekezésben pedig lyuk. Nem mellesleg Scott Brooks már bejelentette, hogy a back-to-backek egyik felét gyakorlatilag biztosan ki fogja hagyni Westbrook. Ráadásul Wall például tegnap is remekelt a Rocketsban és le is nyilatkozta, hogy a csapatért fog küzdeni. Westbrook pedig eddig minden meccsén tripla-duplát szállított a Wizards színeiben, egyszer sikerült nyerniük 5 zakó mellett. A draft 9. helyén kiválasztották Deni Avdiját, ami komoly meglepetésnek számított, mivel az izraelit a Top5-be várták a legtöbb mockon. Fejleszteni kell a dobását, és kérdéses, hogy ami az Euroligában jó védekezésnek számított, az itt mire lesz elég. Van azonban érzéke a játékhoz, a hozzáállása pedig nagyszerű, és talán ez az a két dolog, amit a legnehezebben, vagy leginkább sehogy nem lehet tanítani. Megtartották Davis Bertanst, ami tök jó, de baromi drágán és semmi mást nem csinál csak triplát hajigál, ennyiért betaníthattak volna 7 méterről dobálózni egy majmot is kis túlzással. Nem látok fantáziát ebben a Wizardsban. Bradley Bealnek (SG/SF, tavaly 30,5 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) mihamarabb le kéne lépnie, mert így nem lesz hozzá méltó karrierje. Teljesen elképzeléstelenül építi mellé a csapatot a vezetőség, tök reménytelen. 4., vagy 5. hely a tippem számukra.

És jön a mi pártfogoltunk, a Hawks, akik tavaly utolsók lettek 20-47-es mérleggel. Ennek ellenére megszerezték Clint Capelát (C, tavaly 13,9 pont, 13,8 lepattanó, 1,8 blokk) az amúgy sem gyenge és nagyon tehetséges Collins (PF/C, tavaly 21,6 pont, 10,1 leapttanó) , Young (PG, tavaly 29,6 pont, 9,3 gólpassz) , Reddish (SG/SF, első évében tavaly 10,5 pont), Hunter (SF/PF, tavalyi első évében 12,3 pont, 4,5 lepattanó), Huerter (SG, tavaly 12,2 pont) ötös mellé. Na és akkor ezek után érkezett még Khris Dunn (PG, 11,3 pont, 4 lepattanó, 6,1 gólpassz, jó védő), Rajon Rondo (PG, bajnok tavaly a Lakerssel és régebben a Celticssel is, nem kell bemutatni), Bogdan Bogdanovic (SG/SF, tavaly 15,1 pont), Danilo Gallinari (SF/PF, tavaly 18,7 pont, 5,2 lepattanó). Az persze nem szentírás, hogy az Atlanta rendszere működni fog, de eddig úgy tűnik igen. Az egész liga legjobb off-seasonját zárták nagyon jó igazolásokkal. A keretet sikerült olyan erősségűre fejleszteni (és duzzasztani), hogy alapvetően még a pályaelőnyért is harcolhatnak keleten.
A támadójátékkal papíron nem lehet gond, még ha van is honnan fejlődni (csak a 26-ak voltak 100 támadásra vetített dobott pontok alapján). Young és Collins párosa eddig is működött, Bogdanovics és Gallinari is segít a spacingben, de Kevin Huerter, az utolsó másfél-két hónapjuk alapján pedig De’Andre Hunter és Cam Reddish is használható erre. Ha Young nincs, akkor Rondo vagy Bogdanovics tudja szervezni a játékot, ami kategóriakülönbség ahhoz képest, ami eddig volt. Ha pedig helyzetet kell teremteni, és be is kell dobni, akkor Young és Collins mellett most már Bogdanovics és Gallinari is be tud szállni ebbe. Ahol lehetnek még most is problémák, az a védekezés. Dunn egy periméter védőnek jó, Hunter szintén elit lehet, a palánk alatt Capela és Okongwu (Draft) is előrelépés lesz. Darabra tehát megvannak az emberek hátra is, de az azért kérdés, hogyan tudják őket úgy forgatni, hogy hatékonyak is legyenek, és ne kelljen ültetni azokat, akik a támadójátékot igazán működőképessé tehetik. Szerintem sikerülni fog, sima rájátszást várunk tőlük és ezt most egy merészebb tippel is megspékelnénk, hogy megnyerik a dél-keleti osztályt. Hajrá Hawks!

Végeredény: 1. Atlanta Hawks, 2. Miami Heat, 3. Washington Wizards, 4. Charlotte Hornets, 5. Orlando Magic => A tipp NYERT! 🙂