Az Egyesült Államokban minden év februárjának első vasárnapján megáll az élet: ekkor rendezik a tengerentúli profi amerikai futball-bajnokság, az NFL nagydöntőjét, a Super Bowlt. Ez odaát legalább 110 millió tévénézőt, 1,33 milliárd darab elfogyasztott csirkeszárnyat, 12,5 millió pizzát és 50 millió doboz sört jelent (az évek során kialakult átlag mennyiség), no meg az év legnagyobb sporteseményét arrafelé, amelyet világszerte is csak a labdarúgó Bajnokok Ligája döntője képes megelőzni népszerűség terén.

Az idei, magyar idő szerint február 5-én, hétfő hajnalban 00:30 órakor kezdődő összecsapás az esélyesebbnek ítélt New England Patriots és Philadelphia Eagles között már a nagydöntők sorozatának 52. kiadása lesz, az első Super Bowlt ugyanis még 1967 januárjában rendezték – és akkor még nem is ez volt a neve, hanem volt ez Rose Bowl (rózsásálnak nevezett stadionban kapott otthont), később pedig Lamar Hunt, az AFL alapítója pedig elnevezte végül Super Bowl-nak, ugyanis a gyerekei egy Super Ball, nevű, az égbe pattanó, hihetetlenül rugalmas apró gumialbdával játszottak, úgyhogy ihletet kapva, deklaráltan viccből kinevezte a nagydöntőt Super Bowlnak, viszont ezt a nevet később ugye a sajtó is átvette.

Így aztán hétvégén már az LII. Super Bowl következik, és egyet már most elég nagy biztonsággal lehet állítani a New England és a Philadelphia összecsapásáról: jó meccs lesz. Elvégre senki sem óvatoskodik, ha a bajnoki cím a tét: a legutóbbi kilenc Super Bowl során csak egyszer esett 38-nál kevesebb pont, sőt az előző hét alkalommal a csapatok mindig szereztek legalább húsz pontot már az első félidőben – itt már nem tartalékol senki. Így van ez már csak azért is, mert őrizni az előnyt még a fociban is könnyebb, mint hátrányból kapaszkodni: a legutóbbi öt döntő során csak egyszer fordult elő, hogy a végül vesztes fél a félidőben még vezetett. Tavaly épp a mostani finalista New England Patriots mentette döntetlenre a rendes játékidőt 21-3-as félidei hátrányból az Atlanta Flacons ellen, és nyerte meg a meccset a hosszabbításban, de ezt nem véletlenül tartják minden idők legnagyobb fordításának: a papírforma alapján nagyon is megéri jól kezdeni egy Super Bowlt. Annál csak jól befejezni éri meg jobban…

A Patriots szereti előny birtokában kezdeni a második félidőket, ilyen esetekben 11-ből tízszer meg is nyerte a mérkőzését. Az sem zavarta meg különösen ha döntetlen volt a nagyszünetben, mert legendásan jól elemez a New England stábja, mind a két ilyen találkozóját a maga javára fordította. Ha viszont hátrányban volt, három meccséből csak egyet tudott megnyerni az alapszakaszban a Pats – igaz, ezen a statisztikán javított a főcsoportdöntőben, amikor a Jaguars gárdáját 10-14-es felső félidő után tudta két vállra fektetni.

A Patirots meccseinek pontszáma (alapszakasz):
44,5 pontnál kevesebb: 8 alkalommal
44,5 pontnál több: 8 alkalommal

A Patirots meccseinek pontszáma (playoff):
44,5 pontnál kevesebb: 1 alkalommal
44,5 pontnál több: 1 alkalommal

Talán a fogadók egyik rémálma az, hogy a Patriots meccspontszámai eléggé rapszódikusak, persze ehhez azért az ellenfél is kell. Szinte csak nagyon kevés, vagy nagyon sok pontot hozó meccset játszik A legelső négy mérkőzésén utóbbira, majd a következő négyen az előbbire volt példa. A rivális kiléte mellett ezt a meccsre felépített, az ellenfél játékához igazított stratégia is meghatározza. És aztán „persze” a rájátszásban két középső értéket hozott (49, illetve 44 pont), hogy ezzel még jobban összezavarjon minket.

Az Eagles meccseinek pontszáma (alapszakasz):
44,5 pontnál kevesebb: 6 alkalommal
44,5 pontnál több: 10 alkalommal

A Denver Broncos ellen mindent megtett a sok pontra fogadókért az Eagles, csak a zöldek 51 pontot termeltek (!), a Rams ellen szerzett 43 sem rossz (ott azért az ellenfél is odatte magát, 35 pontig jutott, az 78 pont egy meccsen). Az alapszakaszt záró 0-6 rontja a statisztikát, de még a pont nélküli meccs ellenére is lehet mondani, az Eagles meccsein rendre rengeteg pont születik, még ötvennél is több!

Tippem: 31-23.

41-33=< NYERT! 🙂